Vyhotovení LHP a LHO
Povinnost zabezpečit zpracování LHP ukládá zákon č. 289/1995 Sb., a to všem právnickým osobám, které nakládají se státními lesy a ostatním právnickým ...[více]
Link realizované zakázky kde si lze podle filtru najít firmou realizované zakázky LHP a LHO
Dotisk map
Dotisk map z dříve zpracovaných LHP a LHO naší firmou [více]
Technologické vybavení
HP DesignJet Z6100 · laminovačka · řezačka ...[více]
Vyhotovení LHP a LHO
Všeobecně
Povinnost zabezpečit zpracování LHP ukládá zákon č. 289/1995 Sb., a to všem právnickým osobám, které nakládají se státními lesy a ostatním právnickým a fyzickým osobám vlastnícím více než 50 ha lesa v obvodu územní působnosti schvalujícího orgánu státní správy lesů. Zpracování LHP mohou zadat i právnické a fyzické osoby, které vlastní méně než 50 ha lesa. Náklady na zpracování LHP hradí vlastník lesa, z převážné části jsou však pokryté státní dotací na vyhotovení LHP v digitální podobě. Pro všechny lesy ve vlastnictví fyzických a právnických osob o výměře menší než 50 ha, nezažádal-li vlastník o zhotovení LHP, se zpracovávají lesní hospodářské osnovy. Jejich vypracování zadává orgán státní správy lesů a náklady v plné výši hradí stát. Cena za zpracování 1 ha LHP v digitální podobě včetně všech předepsaných výstupů se u naší firmy v současnosti odvíjí podle konkrétních podmínek (zejména obtížnost, rozdrobenost majetku a vzdálenost od sídla firmy, požadavky na finální výstupy).V rámci vzájemné spolupráce při zpracování LHP nabízíme i poradenství a pomoc v záležitostech spadajících do kompetence vlastníka lesa - jednání s příslušnými orgány státní správy, příprava návrhu kategorizace lesů, příprava podkladů pro aktualizaci porostů uznaných ke sklizni osiva, příprava podkladů k žádosti o vydání závazných stanovisek státními orgány ochrany přírody, žádost o schválení LHP, žádost o získání dotací na vypracování LHP apod.
Podrobný popis zpracování
Práce na obnově LHP nebo LHO začínají vždy důslednou identifikací zařizovaného majetku na základě dokladů o vlastnictví pozemků předaných objednavatelem. Na základě zákresu majetku v pozemkových mapách vyhotovujeme digitální parcelní mapu, která se v soutisku s hospodářskou mapou 1 : 5 000 stává podkladem pro vylišení základních jednotek rozdělení lesa (oddělení a dílců) a následně pak pro šetření v terénu. Jsou-li k dispozici letecké snímky, zhotovujeme pro terénní šetření ortofotomapu (soutisk leteckého snímku a např. parcelní mapy).Přesné zjištění stavu lesa v terénu provádí specialista – taxátor, který má k dispozici všechny potřebné podklady a pomůcky (viz dále vybavení firmy technickými prostředky). Náplní terénního šetření je vylišení hranic nižších jednotek rozdělení lesa (porostních skupin a etáží), pro které jsou zjišťovány podrobné údaje o stavu lesa (věk, zastoupení dřevin, zakmenění, střední výška a tloušťka zastoupených dřevin, poškození apod. ). Porostní zásoby zjišťujeme buď pomocí růstových tabulek nebo přesnějšími metodami, kterými jsou relaskopování či svěrkování. Další důležitou částí venkovního šetření je návrh hospodářských opatření pro porostní skupiny a etáže.
Vylišení jednotek rozdělení lesa a návrh hospodářských opatření jsou podrobně konzultovány s odborným lesním hospodářem.
Po dokončení venkovního šetření následuje kancelářské zpracování s převedením dat do digitální podoby. Používáme software firem Topol Pro (numerická část - program TAX, grafická část - program LED, tisk map - program Mapper) a TopoL Software (grafická část - program TopoL). Součástí těchto programů jsou i kontrolní moduly zajišťující formát dat požadovaný Informačním standardem lesního hospodářství, který je podmínkou pro schválení plánu a následné přiznání státní dotace.
Výstupy
Z takto pořízených dat jsou pak získávány veškeré výstupy pro vlastníka. Těmi jsou hospodářská kniha, textová část LHP a lesnické mapy s náležitostmi dle vyhlášky 84/1996 Sb.Hospodářská kniha obsahuje údaje o stavu lesa, návrh hospodářských opatření pro nejnižší jednotky rozdělení lesa a plochovou tabulku.
Textová část LHP obsahuje všeobecné údaje, zhodnocení přírodních poměrů, zhodnocení stavu lesa a dosavadního hospodaření, údaje oblastního plánu rozvoje lesů, definování hospodářských cílů vlastníka a stanovení jeho hospodářského záměru, rámcové směrnice hospodaření, výši a zdůvodnění závazných ustanovení plánu, závěrečné tabulky souhrnných údajů plánu, technickou zprávu o postupu zpracování plánu a přílohy. Dle požadavků zadavatele je možno uvést další údaje a přehledy.
Lesnické mapy jsou zejména mapa porostní, těžební, obrysová a typologická zpravidla v měřítku 1 : 10 000. Na základě objednávky vlastníka lesa je možno zhotovit další mapy v různých měřítkách a jejich soutisky. Může to být například pozemková mapa v soutisku s obrysovou mapou, mapy honiteb atd.
Zpracovaný lesní hospodářský plán podléhá dle § 27 lesního zákona schválení orgánem státní správy lesů, kterým je příslušný krajský úřad. Ten může také podat informace o zpracovatelích LHP v rámci své působnosti. Firma působí převážně v Plzeňském a Karlovarském kraji, v menších objemech i na území Středočeského, Jihočeského a Ústeckého kraje.
Link Realizované zakázky Plzeňským lesprojektem kde si lze podle filtru najít firmou realizované zakázky LHP a LHO